Büyük Sempozyum Erzurum’da yapılacak

37. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Atatürk Üniversitesi’nde Gerçekleştirilecek.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun 37’ncisi, 11-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapılacak.

Sempozyumda 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile ülkemizde Türk ve yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki arkeometrik çalışmalara ilişkin bildiriler sunulacaktır.

Hafta boyunca dört salonda, Kazı Sonuçları Toplantısı, Araştırma Sonuçları Toplantısı ve Arkeometri Sonuçları Toplantısı olmak üzere yaklaşık 340 bildirinin sunulması beklenmektedir. Yurtdışından ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada ve Polonya’dan bilim insanı sempozyumda yer alacaktır.

1979 yılından beri kesintisiz olarak gerçekleştirilen sempozyum, arkeoloji alanında ülkemizde gerçekleştirilen önemli bir bilimsel faaliyettir. 1979-2003 yılları arasında Ankara (20 kez) dışında İstanbul, İzmir ve Çanakkale’de Kültür ve Turizm Bakanlığı imkânlarıyla düzenlenen sempozyum, 2004 yılından itibaren Üniversitelerle birlikte düzenlenmeye başlanmıştır.

Bu kapsamda, 2004’de Selçuk Üniversitesi/Konya, 2005’de Akdeniz Üniversitesi/Antalya, 2006’da Onsekiz Mart Üniversitesi/Çanakkale, 2007’de Kocaeli Üniversitesi, 2008’de Ankara Üniversitesi/DTCF ve 2009’da Pamukkale Üniversitesi/Denizli, sempozyuma ev sahipliği yapmıştır. Sempozyum, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde İstanbul’da, 2011 yılında İnönü Üniversitesi ile birlikte Malatya’da, 2012 yılında Hitit Üniversitesi ile birlikte Çorum’da, 2013 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile birlikte Muğla’da, 2014 yılında ise Gaziantep’te Zeugma Mozaik Müzesi’nde düzenlenmiştir.

Sempozyum süresince Kültür ve Gösteri Merkezi’nde arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi, şirket ve STK olmak üzere, çeşitli illerden yaklaşık 20 tanıtım standı açılması beklenmektedir.

Her yıl, bir önceki yılın sempozyumunda sunulan bildiriler Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca basılmakta olup ayrıca sunulan bildiriler internet ortamından da  (http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44758/e-kitap.html) yayımlanmaktadır.

486A7350

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir