Zeugma kendine ait olanı istiyor. 5 saniyeni ayır, bir imza da sen ver ANADOLU’NA SAHİP ÇIK !!!

http://www.change.org/tr/kampanyalar/bowling-green-state-university-zeugma-dan-amerika-ya-ka%C3%A7%C4%B1r%C4%B1lan-mozaikler-iade-edilsin?recruiter=38410008&utm_campaign=twitter_link&utm_medium=twitter&utm_source=share_petition

1960’lı yıllarda Zeugma ve çevresinde yapılan kaçak kazılar sırasında yurtdışına kaçırıldığı tespit edilen, MS 2.-3. yüzyıllara tarihlenen 12 parça mozaik, Amerika’nın Ohia Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi tarafından 1965 yılında Manhattan’daki bir sanat galerisinden satın alınmıştır. 3.500 dolara satın alındığı bilinen mozaikler Bowling Green State Universitesi, Wolfe Center Binası, Eva Marie Saint tiyatrosunun lobisinde dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Dr. Stephanie Hooper tarafından mozaikler üzerinde yürütülen çalışmalar, bu parçaların Zeugma’dan kaçırılmış olduklarını kanıtlamıştır. Şüphesiz ki bu arkeolojik eserler olmaları gereken yere, modern müzecilik teknolojisine uygun olarak 30 bin metrekarelik alana inşa edilmiş olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne derhal iade edilmelidir.

Anadolu tarihinin özgün eserleri olan Zeugma Mozaikleri, kaçak kazılar sırasında yağmalanmış, parçalanmış ve yasal olmayan yollarla yurt dışına kaçırılmıştır. Arkeolojik eserler; insanlık tarihini aydınlatmada, insanı anlamada ve geçmişin mirasını bilgi olarak topluma aktarmada önemli rol oynarlar. Bu nedenle, eserlerin yağmalanması ve yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılması, geçmişin tanıkları olan bu eserleri sadece satın alınacak bir objeye dönüştürür. Her şeyin ötesinde suçtur. Bowling Green State Üniversitesi’nde dekor amaçlı kullanılan ve Anadolu’ya ait olan mozaiklerin en kısa zamanda kendi topraklarına, Anadolu’ya iade edilmesi gerekmektedir.

Aktüel Arkeoloji Dergisi – Actuel Archaeology Magazine

1962374_855709214455542_1702480494081645519_o

You may also like...

4 Responses

 1. Levent SEPİCİ dedi ki:

  Tarih ve eskiye ait bulgular yerinde kıymet taşır. Taşınıp sergilendiği yerde bir şey anlatmaz.
  Kalbin yerinden sökülüp kavanoz içinde çalıştırılması gibi görene bir şey anlatmaz. Tarih tüm insanlığın ortak değeridir. Şehirlere ülkelere ait değildir.

 2. can dedi ki:

  Bu topraklarda biz emanet edilen en ufak tarih hazinesini gelecek kuşaklara miras bırakmak bizim en büyük amaçlarımızdan biri olmalıdır

 3. Emin Başaranbilek dedi ki:

  Derneğin girişimine umarım genel müdürlük sahip çıkar.

 4. dogrusu bu dedi ki:

  Genel Mudurlukte bu isleri yapan arkadaslar bu projelerin baslamasini sagliyor. Kendilerini bu ise adamis insanlar var. Ama one cikmak istemiyor bu olgunlugu tasiyorlar. Elestirirken kendi meslektaslarimizi incitiyor olma ihtimalimizi gozetelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir