Bintepeler Tümülüsleri Tehlike Altında

Parayı icat eden Lidyalılar tarafından M.Ö. 7. ve 6. yüzyılda yapılan Manisa’nın Salihli ilçesindeki ‘Bintepeler Tümülüsleri’, definecilerin yoğun tahribatı ve yapılan tarım sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Akhisar-Salihli Karayolu’nun her iki kenarında yer alan yaklaşık 2500 yıllık 90 tane tümülüs, definecilerin tahribatı ve yapılan tarım sebebiyle zarar görüyor. Salihli ilçesinin kuzeybatısında yer alan ‘Bintepeler Tümülüsleri’, parayı icat eden Lidyalılar tarafından M.Ö. 7. ve 6. yüzyıllarda yapıldı. Ünlü Lidya Kralı II. Alyattes’e ait olan en büyük tümülüs, 355 metre çapında, 69 metre yüksekliğinde ve çevre uzunluğu bin 115 metredir. Kral Giges’e ait ikinci en büyük tümülüs ise Amerikalı bir ekip tarafından kazılıyor. Tümülüs, bir mezar ya da mezarlık içeren, üzerine toprak yığılarak oluşturulmuş tepeciklere verilen addır.

“Lidya’da üç hanedan hüküm sürmüştür”
Lidya’da “Atyadlar”, “Heraklidler” ve “Mermnadlar” diye adlandırılan üç kral hanedanı hüküm sürmüştür. İlk iki hanedan ve bunların kralları hakkında fazla bir bilgi yoktur. Lidyalıların bilinen en parlak dönemi M.Ö. 700-550 yılları arasında yaşanmıştır. Bu dönem Mermnadlar Hanedanı dönemidir. Lidya adı Mermnadlar Hanedanının ilk kralı olan Gyges’ten itibaren kullanılmaya başlanmıştır. M. Ö. 546 yılında Ahameniş İmparatorluğu, Lidya Krallığı’nın başkenti Sardes’i ele geçirip Lidya Krallığına son vermiştir. Böylelikle Anadolu, 200 yıllık Pers egemenliği dönemine girmiştir. Lidya’nın insanlık tarihine en büyük katkısı parayı icat etmiş olmalarıdır.

10.04.2014 arkeolojihaber.net

03 05 021

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir