Gre Migro Höyüğü Yol Çalışmasından Zarar Gördü

Genişletilen Batman-Diyarbakır yeni yol güzergahındaki tarihi ‘Gre Migro’ höyüğünün bir kısmı zarar gördü. Batman Kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta, Üçyol güzergahı üzerindeki Bıçakçı (Kerike) köyü bitişiğindeki tarihi höyüğün büyük bölümü, yol çalışmalarından zarar gördü. Zemin kısmı neolotik, üst kısmı ise ortaçağ dönemine ait tarihi höyüğün yarısı, duble yol alanında kaldı.

Kültür ve Turizm Il Müdürlüğü, höyük alanında hafriyat çalışmaları başta olmak üzere, çukur ve kazı yapılmaması için ‘uyarı’ levhası monte etti. Uyarı levhası çürümeye terk edilirken, höyüğün bir kısmı zarar gördü. Batman Turizm ve Kültür Il Müdürlüğü’nün daha önce höyük alanına monte ettiği ’2863 sayılı yasaya göre höyükte hafriyat yapmak, çukur açmak yasaktır. Höyük alanında izinsiz kazı yapanlar hakkında en az iki yıl hapis cezası verilir’ yazılı tabelaya aldırış eden olmadı.

Uyarı levhasına rağmen yol genişletme çalışmalarında tarihi höyüğün büyük bölümünün yola girdiğini belirten Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Emin Bulut, “Höyükte büyük bir çukur açılsa bile resmi kurumlar hemen harekete geçiyor. Oysa yol genişletme çalışmalarında neredeyse höyüğün yarısı yolda kaldı. Kimsenin harekete geçtiği yok.” dedi.

Bulut, 2004 yılındaki yol genişletme çalışmaları sırasında höyüğün zemin kısmının bir bölümünde bazı tarihi eserlere rastlandığını hatırlattı. Bulut, “Yolun kestiği höyükte o döneme ait kabkacak, kemik parçaları şu an yüzeydedir. Bu eserler kazı yapılamadan çıplak gözle bile görülebiliyor. Yetkililerin biran önce önlem alıp höyükte gerekli çalışmayı yapmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Yol çalışması sonrası ortaya çıkan eserlerin yol kenarına kadar sıçradığını belirten Arkeolog Faysal Nayman, yüzeye çıkan kalıntılar arasından neolitik döneme ait obsidyen’den yapılmış aletlerin de bulunduğunu söyledi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir