İstanbul’un Çöplüğe Dönen Tarihi Surları Sonunda Temizleniyor

Büyükşehir Belediyesi uyuşturucu çetelerinin meskeni olan ve çöplüğe dönüşen tarihi İstanbul Surlarında temizlik çalışması başlattı.

İstanbul’da yaklaşık 1 ay önce gerçekleştirilen narkotik operasyonu, tarihi surlardaki rezaleti ortaya çıkarmıştı. Uyuşturucu çetesinin Bizans’tan kalma aile mezarlığına inşaa ettiği barınak, tarihi sura monte ettiği lavabo ve surların arasına yapılan çatı, yaşanan rezaleti gösteriyordu.

istanbulsur

Milliyet’in 15 Eylül’de yaptığı haberin ardırdan surların bu kötü görüntüsü sosyal medyada hızla yayıldı. Görüntülerden sonra olaydan haberdar olan belediye ekipleri bölgede temizlik çalışması başlattı.

Ekipler, ilk olarak Silivrikapı Kale Surları üzerindeki evsizlerin kaldığı yerlerde temizlik yaptı. Görevliler, 50 metre arayla 3 ayrı yerde mekansızlar tarafından yapılan yatak ve oturma alanını temizleyerek boşaltıldı. 15 kişilik katı atık toplama ekiplerinin yerdeki çöpleri toplayarak başlayan çalışmasının ardından büyük koltuk, tahta parçaları yol trafiğe kapatılarak aşağıya atıldı. Surlardan çıkan çöp, kamyonetlere yüklenerek çöp depolama merkezlerine taşındı.

Atık Yönetim Müdürlüğü Kontrol Amiri Ali Akyüz, “Biz ana arterde çalıştığımız için içeriyle çok fazla ilgilenmiyoruz. Buralar ilçe belediyelerinin sorumluluğunda. Çalışmalar sahilden başlayarak Silivrikapı, Mevlanakapı, Topkapı’ya kadar devam edecek ve surlar tamamen temizlenecek. Daha önce buralara temizlemek için girdik desek yalan olur, sizin sayenizde gördük ve geldik.” dedi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir