Cumhuriyet yazarı Özgen Acar’a ödül

ODTÜ, Özgen Acar’a 2015 Üstün Hizmet Ödülü’nü verdi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Cumhuriyet gazetesi yazarı ve eski Genel Yayın Yönetmeni Özgen Acar’ı, “Üstün Hizmet Ödülüne” layık gördü.

Acar’a ödülü 29 Mayıs Cuma günü saat 11.00’de ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde yapılan törenle takdim edildi.

Kariyerinde birçok ödül bulunan tarihi Karun hazinesinin Türkiye’ye getirilmesine öncülük eden Acar’ın biyografisi şöyle:

1938’de Niğde’nin Bor ilçesinde doğdu. İzmir Tınaztepe İlkokulu, Karataş Ortaokulu ve İzmir Atatürk Lisesinden mezun oldu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesinin Maliye-İktisat Bölümünü (1962) bitirdi. Gazeteciliğe öğrenciyken (1960) Cumhuriyet’te başladı. Kurucu Mecliste parlamento muhabirliğinden sonra ekonomi ve maliye konularında azmanlaştı. Türkiye’de Cumhuriyet Gazetesinde ilk kez haftalık ekonomi sayfasını hazırladı. Daha sonra Dış Siyasa Muhabirliği yaptı. Reuters Ajansını Türkiye Bürosunu Ankara’da (1972) açtı.

4-101

Milliyet gazetesinin Atina Temsilciliği görevini dört yıl, Ankara Bürosu Haber Müdürlüğü’nü iki yıl, New York Temsilciliğini bir yıl sürdürdü. Atina ve New York’ta TRT muhabirliği yaptı. New York’taki üç yıl serbest gazetecilik döneminde bir yıl AA’nın muhabirliği de yaparken, çeşitli Amerikan dergilerinde kapak konusu olan araştırmaları yayımladı.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne Kültür ihtilalından önce giden (1965) ilk Türk gazetecilerinden biri oldu. Warsova Pakti ülkelerinin (1968) Çekoslovakya’yı, İsrail’in (1982) Lübnan’ı işgalini izledi.

Türkiye’de Cumhuriyet’e (1990) döndü. Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmenliği görevini (1992-94) iki yıllığına yüklendi. Haftalık “Kavsak” kösesinde Türkiye’nin dış siyasası, dış ekonomik ilişkileri ve ayrıca tarihsel, kültürel ve dinsel mirasın korunması konularında yazılar yazıyor, araştırmalar yapıyor. Bu arada “Antik & Dekor Dergisi”nde sanat, Amerikan Archaeology ve Italyan Archeo dergilerinde arkeoloji, çeşitli yabancı dergi ve gazetelerde değişik konularda makale ve röportajları yayımlanıyor. Ödül getiren iki araştırmalarından TV belgeseli yapıldı.

6-101

Türkiye’nin tarihsel ve kültürel mirasının korunması ve kaçırılan eserlerin geri getirilmesi konusunda yıllarca süren araştırma ve çalışmalar yaptı. Bunlar arasında “Karun Hazinesi”ile “Elmali Definesi” önde gelir. Tarihsel, kültürel ve dinsel mirasın korunması konusunda Roma’da yapılan uluslararası UNIDROIT toplantılarına katılan Türk Heyetinde Dışişleri Bakanlığı Danışmanı olarak bulundu. Kültür Bakanlığı dört kez şükran plaketi verdi.

Acar, yazılarını Kavşak adlı köşesiyle Cumhuriyet gazetesinde sürdürüyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir