MÜZELERE ÜCRETSİZ GİRMEK İSTİYORUZ!

MÜZELERE ÜCRETSİZ GİRMEK İSTİYORUZ!

Müze ve örenyerlerine arkeologların, arkeoloji bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin ücretsiz girebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazılı olarak başvurduk.

Dernek başkanımız Dr. Soner ATEŞOĞULLARI’nın imzası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlık Makamı, DÖSİMM ve TÜRSAB’a gönderdiğimiz yazıda; arkeologların, arkeoloji bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin müze ve örenyerlerine ücretsiz girmelerini talep ettik.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA

ANKARA

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerine girişleri düzenleyen Müze ve Örenyerlerine Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge”ye göre yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri, rehberler, seyahat acentesi sahipleri, er ve erbaşlar gibi geniş bir grup müzelere ücretsiz girebilmektedir. Ancak, eserlerin ve örenyerlerinin açığa çıkarılmasında, teşhire uygun hale getirilmesinde ve sergilenmesinde büyük emeği geçen arkeologlar ve arkeoloji öğrencileri, müze ve ören yerlerine girişte müzekart uygulamasına tabi tutulmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak derneğimize çok sayıda şikayet iletilmektedir. Kuşkusuz mesleki etik ve toplum yararı gözetildiğinde bu sorun meslektaşlarımız açısından girişlerde talep edilen ücretin miktarından daha fazlasını ifade etmektedir. Öğrenciler açısından ele alındığında ise, bilginin öncelikli olarak paylaşılması ve bu konudaki ilginin teşvik edilmesi gereken grubu oluşturdukları dikkate alınmalıdır. Çağdaş ülkelerde öğrencilerin müzelerde ders yapması teşvik edilirken, bizde zaten az olan ilginin daha da yok olmasını sağlayacak uygulamaları anlamak mümkün değildir.

Müzelerde ders yapan üniversitelerin arkeoloji bölümü Öğretim Üyeleri ile öğrencilerden bilet ücreti alınmasını kabul edilemez buluyor ve bu yanlışın düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını talep ediyoruz.

Bu nedenle;

  • Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinin kimlik kartlarını,
  • Meslektaşlarımızın Arkeologlar Derneği veya kurum kartlarını ibraz ederek,

müze ve örenyerlerine ücretsiz girebilmelerinin sağlanması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim.

Dr. Soner ATEŞOĞULLARI
Genel Başkan

1 1-taranan056 3 4

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir