Ertuğrul Günay, sanat tarihi ve bölge arkeolojisi derslerinin ortaöğretim programına alınması ve arkeologların kamuda istihdamı için TBMM Başkanlığına dilekçe verdi.

Kültür ve Turizm eski Bakanı İzmir Mv. Sn. Ertuğrul GÜNAY, 07.05.2014 tarihinde TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği dilekçesinde; sanat tarihi derslerinin yeniden program kapsamına alınmasını, Türkiye’nin birçok bölgesinin arkeolojik zenginliği, bugün dünya tarafından bilinmekte iken, gençlerimizin çoğunun kendi bölgelerinin tarih zenginliği hakkında dahi bilgi sahibi olmadığını belirterek, ortaöğretim programına “bölge arkeolojisi” konulu seçmeli bir dersin konulmasını talep etti.

Ertuğrul GÜNAY dilekçesinde, Türkiye’nin 175 kadar üniversiteye ve çok sayıda fakülteye sahip olmasının güzel bir gelişme olduğunu, ancak bu gelişmenin, yüksek öğretim kurumlarının nitelikli öğretim elemanı ihtiyacı kadar, mezun olan öğrencilerin iş bulma imkânlarını gözetmeyi de gerektirdiğini dile getirdi. Ülkemizde on binlerce yükseköğrenim mezununun işsiz olması, eğitim olanaklarının arzı ile istihdam talebi arasında ciddi bir uyumsuzluk olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca, arkeoloji ve sanat tarihi bölümlerinden mezun olanların özel sektörde iş bulma imkânlarının kısıtlı olduğunu, bu alanlardan mezun olanların kamuda daha fazla istihdam edilmesinin bir yandan onların iş olanaklarını artırırken öte yandan toplumun genel kültür yapısının ve yaşam kalitesinin gelişmesine de katkıda bulunacağını belirtti.

Ertuğrul Günay’ın Dilekçesi için tıklayınız

Ertuğrul Günay-1

Ertuğrul Günay-2

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir