Meslektaşımız Sinan Sertel’in katledilmesi ile ilgili basın açıklamamız

Olympos Antik Kenti alan sorumlusu meslektaşımız Sinan Sertel’in genç yaşta antik kentte kazı çalışmaları sırasında rutin bitki temizliği yapıldığı sırada, ağaç kesildiği iddiaları üzerine çıkan tartışmanın devamında yaşanan saldırıda yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntüyle öğrendik.

Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Meslektaşımızın bu kadar genç yaşta yaşama veda etmesi hepimizi derinden etkilemiştir. Kuşkusuz böyle bir olayın yaşanması son derece üzüntü vericidir. Arkeologlar kazı yaptıkları ören yerinin kültürel ve doğal varlıklarını korumaya kendini adamış insanlardır. Bir arkeoloğun veya sanat tarihçinin kazı yaptığı alandaki ağaçları doğaya zarar vermek amacıyla kesmesi mümkün değildir.

Olympos Antik Kenti’nde yapılan bilimsel kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde ve Prof. Dr. Yelda Uçkan’ın başkanlığında gerçekleştirilmektedir.

Burada meydana gelen olay, tamamen resmi prosedür çerçevesinde Koruma Bölge Kurulunun kararı ve Kazı Başkanlığının bilgisi dâhilinde, her yıl rutin olarak İŞKUR üzerinden sağlanan işçilerle çalılık ve ağaçlık alanlara yönelik olarak yapılan ören yeri temizlik çalışması sırasında kendisini “çevreci” olarak nitelendiren S.P.’nin ve bir grup arkadaşının “çevreyi katlediyorsunuz!” diyerek alan sorumlusu Sinan Sertel ile tartışmasından kaynaklanmıştır. Yaklaşık bir ay önce gerçekleşen tartışma sonrasında bu şahıs, sosyal medya üzerinden ören yerinde her yıl rutin olarak yapılan temizlik ve ıslah çalışmasını “doğa katliamı” olarak lanse edip, kendisine taraftar toplayarak insanları kazı başkanlığına karşı kışkırtmıştır. 19.05.2019 tarihinde ise saat 15.30 sıralarında Kemer’e bağlı Ulupınar Mahallesi Çıralı sahilinde bulunan kazı evine gelerek alan sorumlusu Sinan Sertel’i görüşme bahanesiyle dışarı çağırmıştır. Sahilde aralarında çıkan tartışma sonucu cebinden çıkardığı bıçağı meslektaşımız Sinan Sertel’in kalbine saplamıştır. S.P. olay yerinden kaçarken, Sinan Sertel ağır yaralanmıştır. Olayı görenlerin haber vermesi üzerine jandarma ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. İlk müdahalesi olay yerinde yapılan meslektaşımız Sinan Sertel, sağlık görevlilerince ambulansla hastaneye götürülürken, ne yazık ki yolda yaşamını yitirmiştir. Meslektaşımızı katleden katil, Jandarma tarafından suç aleti bıçakla beraber yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Bu menfur saldırıyı “bilim heyeti”ne yapılmış alçakça bir saldırı olarak değerlendiriyor, sebep olanları şiddetle lanetliyoruz.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.

 

Arkeologlar Derneği Yönetim Kurulu

Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde bıçakla öldürülen, Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel için Antalya Müzesi önünde tören yapıldı. Törende, Sertel’in yakınları ve çalışma arkadaşları, gözyaşlarını tutamadı. ( Sinan Özmüş – Anadolu Ajansı )

Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde bıçakla öldürülen, Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel için Antalya Müzesi önünde tören yapıldı. Törende, Sertel’in yakınları ve çalışma arkadaşları, gözyaşlarını tutamadı. ( Sinan Özmüş – Anadolu Ajansı )

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir