MİLAS´TA 2400 YILLIK ODA MEZAR BULUNDU

Muğla´nın Milas ilçesinde hafriyat çalışması sırasında ortaya çıkan ve Milas Arkeoloji Müzesi ekiplerince kazı çalışmalarına başlanan alanda, geçmişi 2 bin 400 yıl öncesine kadar uzanan oda mezar bulundu.

Muğla’nın Milas ilçesinde geçmişi 2 bin 400 yıl öncesine dayanan oda mezar gün yüzüne çıkartıldı.

57fb5bd667b0a927e401dcf9

Milas’ta bir inşaatın temel kazısında tarihi mezar bulunmasının ardından kazı çalışması yapan Milas Arkeoloji Müzesi ekipleri, söz konusu alanda oda mezara rastladı.

Müze Müdürlüğe ekiplerince yürütülen kazı çalışmalarında, soygun geçirmeyen ve günümüze kadar ulaşan çok sayıda esere ulaşıldı. Ekipler tarafından yürütülen çalışmalarda, zengin bir aileye ait olduğu tahmin edilen 103 eser gün yüzüne çıkarıldı.

Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik dönemde Karia bölgesine başkentlik yapmış Mylasa kenti ile Labraunda dini merkezi arasında yer alan kutsal yol yakınında bulunan oda mezarın zengin buluntuları ve kalite mimarisiyle, kentin önde gelen ailelerinden birine ait olduğunu düşündüklerini söyledi.

57fb5bd767b0a927e401dcfd

Mylas’a antik kentinde 2 bin 600 yıldır yerleşim olduğunu, Milas’ın ise şu an antik kent üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Savran, bu nedenle kentte bir çok önemli yapının da sit alanı olarak korunduğunu kaydetti.

Müdürlük olarak kentteki birçok alanda çalışma yürüttüklerini belirten Savran, “Geçtiğimiz günlerde yapılan bir ihbar sonucu yeni bir bina yapmak için açılan temel hafriyatında bir mermer lahdin bulunduğunu bize bildirdiler. Olay yerini incelemeye gittiğimizde lahdin açığa çıkarıldığını hatta bunların bir kısmının da tahrip edildiğini gördük.” dedi.

57fb5bda67b0a927e401dd00

“Kaçak kazı yapılmamış oda mezara rastladık”

Bölgede kurtarma kazısı başlattıklarını anlatan Savran, “İlk gün yaptığımız çalışmalarda karşımıza yeni bir oda mezarın çıkabileceğini gösteren verilere ulaştık. Ekiplerimizle mezarı açmaya başladık. Mezarın giriş kapısının yerinden oynatılmadığını çevresinde bugüne kadar herhangi bir kaçak kazının da yapılmadığını tespit ettik. Buda bizi son derece heyecan verdi.” diye konuştu.

57fb5bde67b0a927e401dd0d

Savran, kapak açıldıktan sonra mezar içerisinde görülen manzaranın son derece zengin buluntuları olan bir mezar odası olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Bizim için en sevindirici tarafı ise mezar odasının hiç soygun geçirmemiş olmasıydı. Yürütülen çalışmalarda son dönemlerde soygun geçirmemiş ve günümüze kadar ulaşabilen bir oda mezara ulaştık. Bu nedenle eser sayısı çok fazla ve mezar içindeki tüm buluntular günümüze kadar korunmuş. Söz konusu oda mezarın göze çarpan özenli taş işçiliği, mimari yapısı ve buluntuları incelendiğinde bu oda mezarın Karia bölgesi Satrap sülalesi olan Hekotomnidler Dönemi’nde yaşamış önemli bir aileye ait olduğunu ve devam eden yüzyıllarda muhtemelen aynı ailenin bireyleri tarafından özenle kullanılmaya devam edildiğini söyleyebiliriz.”

57fb5bde67b0a927e401dd0b

2 bin 400 yıllık korunmuş eserlere ulaştık

Oluşturulan ekibin, gece gündüz çalışarak kazı çalışması yürüttüğünü ve çok önemli eserlere ulaştığını belirten Savran, mezar odasında çıkan malzemelerle günümüzden yaklaşık 2 bin 400 yıl öncesine ait eserlere ulaşılmış olduğunu kaydetti.

Çalışmaların devamında mezarın aynı ailenin diğer bireyleri tarafından da kullanıldığını belirlediklerine işaret eden Savran, lahit içinde yanlarında hediyelerle beraber 4 iskelet, kaplar içerisinde yakılarak gömülmüş 6 diğer bireylerin görüldüğünü bildirdi.

Kaynak: AA

MUĞLA – DURMUŞ GENÇ

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir