Arkeologlar Derneği: 2014 KPSS Puanıyla 100 Arkeolog Alımını Bekliyoruz

Arkeologlar Derneği Genel Başkanı Dr. Soner ATEŞOĞULLARI, atama bekleyen arkeologların mağduriyetlerinin giderilmesi için alım takviminin Kültür ve Turizm Bakanlığı veya Maliye Bakanlığı tarafından biran önce açıklanmasını beklediklerini ifade etti.
Arkeologlar Derneği: 2014 KPSS Puanıyla 100 Arkeolog Alımını Bekliyoruz
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 600 adet sözleşmeli pozisyona atama müjdesi verilmişti ancak şu ana kadar atama takvimiyle ilgili hiçbir açıklama yapmadı. 100 Arkeolog alımıyla ilgili sitemize yapılan açıklamaları sizlere ulaştırıyoruz.
Arkeologlar İşsiz

Binlerce Arkeoloğun işsiz olduğunu ifade eden Arkeologlar Derneği Genel Başkanı ATEŞOĞULLARI, alım süreci ve beklentilerle ilgili şunları söyledi: “Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, 21 Nisan 2016 tarihinde Ankara Palas’ta düzenlenen tanıtım toplantısı ile 8 başlıkta 32 eylem planını içeren “64. Hükümet Sürdürülebilir Kültürel Kalkınma Eylem Programı”nı açıklamıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda istihdam edilmek üzere 600 kişilik yeni kadro açılacağının müjdesini veren Davutoğlu, bunların 200’ünün kütüphaneci, 100’ünün sanat tarihçisi, 100’ünün de arkeolog olacağını bildirdi. Davutoğlu, kültür varlıklarının restorasyonu ile şehirlerin yeniden ihyası için düşünülen projelerde görevlendirilmek üzere mimar, mühendis, şehir plancısı ve kağıt restoratöründen oluşan 200 kişinin de bu kapsamda istihdam edileceğini kaydetti. Bu açıklama ile 2014 KPSS puanıyla kadro bekleyen kütüphaneci, sanat tarihçi ve arkeologlar son derece ümitlendiler. 2014 KPSS puanı ile yapılan 3 merkezi atamada da Kültür ve Turizm Bakanlığı için arkeolog kadrosuna yer verilmemişti. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 100 arkeolog istihdamının yapılacağı açıklaması, kadro bekleyen meslektaşlarımızı oldukça sevindirdi. Arkeologlar Derneği olarak beklentimiz daha fazla arkeoloğun alınması yönündeydi. Zira özel sektör de dâhil olmak üzere mesleği ile ilgili iş imkânları oldukça sınırlı olan arkeologlar, büyük bir istihdam sorunu yaşamaktadır. Şu anda binlerce arkeolog işsiz gezmektedir. Sayın Başbakanımızın bu açıklamasından sonra alım takviminin henüz netleşmemiş olması bir takım soru işaretlerine neden olmaktadır. 2014 KPSS puanının geçerlilik süresinin 14 Temmuz’da dolacak olması atama bekleyen adayları telaşlandırmaktadır. Aday meslektaşlarımız biran önce alım takviminin açıklanmasını ve istihdam edilecek 100 arkeoloğun 2014 KPSS puanı ile alımının yapılmasının beklemektedir. Yıllardır süren bu bekleyişin az sayıda arkeoloğu kapsıyor olmasına rağmen, alımın bir an önce gerçekleşmesi için derneğimizden yardım talebinde bulunmuşlardır.”

Zeki KARA / kpsscafe.com.tr

06 Mayıs 2016 Cuma 09:48

==> http://www.kpsscafe.com.tr/kamu-personeli/arkeologlar-dernegi-2014-kpss-puaniyla-100-arkeolog-alimini-bekliyoruz-h59165.html

KPSS CAFE | KPSS Haber Portalı

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir