Yunanistan’daki 3500 Yıllık Savaşçı Mezarında Hazine Bulundu

Yunanistan’daki 3500 Yıllık Savaşçı Mezarında Hazine Bulundu

Yunanistan’daki Peloponez yarımadasında 3,500 yıllık bir savaşçı mezarında fildişi taraklar, bronz kılıç ve birçok değerli takıdan oluşan zengin bir hazine bulundu. Yunan Kültür Bakanlığı yağmadan korunmuş mezarın kıta Yunanistan’da “65 yıldır keşfedilen en önemli hazine” olduğunu söyledi.

pylos4

Kim olduğu bilinmeyen askerin tahtadan tabutu, Miken Dönemi’ne ait Nestor Sarayı’nın bulunduğu alanda keşfedildi. Asker önemli bir kişi olmalıydı. İskeletin yanında değerli ve zarif altın takılar, bir inci dizisi, mühür yüzükleri, fildişi ve altın kabzalı bir bronz kılıç, gümüşten vazolar ve fildişi taraklar konulmuştu.

pylos1

Takılardaki Minos stiline uygun şekilde tanrı, hayvan ve çiçek motifleriyle süslenmişti. Minos Uygarlığı Girit adasında MÖ. 2000 yılından itibaren gelişmeye başlamıştı.

pylos3

Cincinnatti Üniversitesi’nden arkeologlar Jack L Davis ve Sharon R Stocker “kalitesi ve özellikleri, Minos Uygarlığı’nın daha sonraki Miken Uygarlığı’na yaptığı etkiye tanıklık eden” 1,400’den fazla buluntu tespit etti.

pylos2

Miken Uygarlığı MÖ. 2. yüzyılda Peloponez yarımadasından tüm doğu Akdeniz’e yayıldı.

pylos5-800x601

2.4 metre uzunluğunda ve 1.5 metre enindeki mezar, Nestor Sarayı’nın bulunduğu Pilos’taki kazılarda ortaya çıkarıldı. MÖ. 1300 ve 1200 yılları arasında inşa edilen Nestor Sarayı 1939 yılında keşfedilmişti.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir