Bursa’da Sinan Paşa Külliyesi’nin Duvarına Kamyon Girişi İçin Kapı Açtılar

Arkeologlar Derneği olarak 1580 yılında Sadrazam Sinan Paşa tarafından yaptırılmış 420 yıllık yapıya zarar verenleri kınıyor, yetkilileri göreve çağırıyoruz. Mevzuatta yer alan yasal boşluklar nedeniyle arkeolog, sanat tarihçi ve restoratörlerin teknik ekibe dahil edilmemesinin bir sonucu olarak bu tip katliamlar son günlerde sıklıkla ortaya çıkmaya başlamıştır. Kültürel varlıkların restorasyon ve konservasyon uygulama çalışmalarında yer alması gereken arkeolog, sanat tarihçi ve restoratörler, çalışmaların yavaşlayacağı düşüncesiyle bilinçli olarak kontrolör teşkilatına dahil edilmemektedir. Bu konuda gerekli yasal düzenlemeler yapılmadığı taktirde kültür varlıklarımızın tahribatı önüne geçilemez hale gelecektir. Arkeolojik sit alanları/örenyerleri, tarihi sitler ve tescilli yapılarda yapılacak her türlü uygulamada, yukarıda belirtilen ilgili meslek disiplinlerinin kontrol teşkilatına dahil edilmesi için biran önce gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.  

  

Bursa’da Sinan Paşa Külliyesi’nin Duvarına Kamyon Girişi İçin Kapı Açtılar

Bursa’da 1580 yılında Sadrazam Sinan Paşa’nın yaptırdığı külliyenin restorasyon çalışmaları sırasında taşeron firma tarafından yıkılan duvarı tepkilere yol açtı.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde 435 yıllık tarihi Sadrazam Sinan Paşa Külliyesi’nin belediye tarafından yaptırılan restorasyon çalışmaları sırasında yüklenici firma tarafından tarihi duvarının yıkılması tepkiye sebep oldu. Yüklenici firma yetkilisi, duvarın yıkılması için Anıtlar Kurulu’ndan iznin alındığını belirtirken, Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Plan-Bütçe Komisyonu Üyesi Ercan Özel, Anıtlar Kurulu’nun böyle bir izin vermediğini söylediklerini, bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın soruşturma başlattığını belirtti.
Ercan Özel, “Yenişehir’in tarihi zenginliklerinin farkında olan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun bırakmış olduğu bu yapılardan günümüze kadar ayakta kalan tek orijinal yapı olan bu kültürel mirasın önemini ve değerini bilen Yenişehirliler dün kabus dolu bir güne uyandı. Halkımız arasında Kurşunlu han olarak adlandırılan Sinan Paşa Külliyesi’nin, 420 yıldır ayakta duran ve günümüze kadar orijinal haliyle gelen duvarları artık ayakta değildi. Kurtuluş Savaşı boyunca 1920 ve 1921 yılları arasında Yunanlılar tarafından Bursa’nın en fazla yıkıma uğrayan ilçeleri arasında yer alan Yenişehir, tam beş kez Yunan askeri tarafından işgale uğramasına rağmen Osmanlı’nın yaptığı tarihi eserlere saygı göstermiş ve bugün kadar yapılan tahribatı ve yağmayı yapmamışlardı” dedi.

Tunus ve Yemen fatihinin 420 yillik eserine kamyon icin kapi actilar

BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Yüklenici firma yetkililerinin ‘içeriden malzeme taşımak için kamyonların girip çıkması için yıktık’ şeklinde kendilerini savunduklarına işaret eden Özel, “Anıtlar Kurulu’ndan duvarın yıkılması ile ilgili izin aldıklarını belirtiyorlar. Ancak Anıtlar Kurulu, böyle bir izni vermediklerini, konuyla ilgili bakanlığın soruşturma başlattığını söyledi. Bu tür çalışmaların o kadar hassasiyetle yapılması gerekiyor ki, çıkan taşların bile kayıt altına alınması, onlara numaralar verilmesi gerekirken, bizim kepçe ile kırılan parçalanan o duvarda ki taşlarımız şuan ağır tonajlı araçların altında eziliyor. Titizlikle ve hassasiyetle, gerekirse küçük fırçalarla inceleme araştırma yapılması gerekirken restorasyon çalışmaları kapsamında Yenişehir’de bir tarih yok oldu. Bunlara sebebiyet verenler bu kararın altına imza atanlar belki ellerini kollarını sallayarak gönül rahatlığı içinde gezecekler ama onları tarih hiç affetmeyecek” diye konuştu.

201506232034_detay

Yenişehir’de oturan Mazlum Güler ise, tarihi duvarın yıkılmasının Yenişehir halkını üzdüğünü ifade ederek, “Bu tarihi yer Yenişehir için çok önemli. Tarihi korurken yıkmak bizleri üzdü. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

23.06.2015  Milliyet

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir