Hürriyet Gazetesi’ni Kınıyoruz!

HÜRRİYET GAZETESİNE YAKIŞMAYAN HABER!

Hürriyet Gazetesi’nin web sayfası Kelebek ekinde 22 Nisan 2015 tarihinde yer alan “Erzincan’da gizemli işaretler!” başlıklı haber nedeniyle Hürriyet Gazetesini kınıyoruz. 

Mesleki etik değerleri hiçe sayarak 2015 yılı Türkiye’sinde böyle bir habere web sayfasında yer vermek Hürriyet Gazetesine yakışmadı. Umarız defineciliği ve kaçak kazı yapmayı teşvik eden bu haber, biran önce web sayfasından kaldırılır. Arkeologlar Derneği olarak Hürriyet Gazetesi web sayfası editörünü göreve çağırıyoruz.

Sözünü ettiğimiz habere üzülerek burada yer veriyor, taktiri sizlere bırakıyoruz.

Erzincan’da gizemli işaretler!

Erzincan Atatürk Kent Ormanındaki yüksek kesimlerde yer alan kaya kütlelerinde bulunan işaretler görenleri şaşırttı.

Kaya üzerindeki işaretler haç işaretine benzetilirken, bölgeyi gezen ziyaretçiler bunun gibi birçok değişik şekilde işaretlerin bulunduğunu belirtti. Bazı kaynaklara göre kaya parçalarının üzerindeki haç işaretinin definecilikte kullanıldığı, bunun yanı sıra haç sembolünün şekline göre değiştiği öğrenildi.

28947296

Kaya üzerindeki basit haç işareti kabartmasına benzeyen sembolünün yön gösterme ve defineye giden yolu tarif etme işlevlerinin olduğu, sembol eğer ki kuzey tarafa bakıyorsa arkasına bakılmadığı ve karşıdan karşıya geç manasına da gelmekte olduğu öğrenildi.

28947297

Rastlanılan diğer işaretlerde ise kaynaklara göre, Eski Yunan definelerinde sıkça görüldüğü kare biçimli ve uçları hafif kalınlaşan haç türü olduğu, bunun yanı sıra bu haçlardaki kollardan birisinin diğer 3 ünden bir yönüyle farklı olması ve farklı olan kol istikametinde ise define olma ihtimalinin çok yüksek olduğu öğrenildi.

28947298

Habere aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz.

http://http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/28810380.asp

Hürriyet Gazetesi web sayfası/22.04.2015

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir