Arkeologların müzekart isyanı

Arkeologların müzekart isyanı

Arkeologlar Derneği, arkeolog ve arkeoloji bölümü öğrencilerinden müzelerde ücret alınmasına tepki gösterdi. Ücret uygulamasının kaldırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yaptı.
Arkeologlar, müzelerde kendilerinden ücret alınmasına tepkili. Dernek Başkanı Dr. Soner Ateşoğulları, müzelere, rehberler, seyahat acentesi sahipleri ücretsiz girerken, eserlerin ve ören yerlerinin açığa çıkarılmasında emeği geçen arkeologlardan ücret alındığını belirtti.
ÜCRETSİZ GİRELİM
Dr. Ateşoğlulları imzası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, DÖSİMM ve TÜRSAB’a gönderilen yazıda arkeologların, arkeoloji bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinin müze ve ören yerlerine ücretsiz girmelerini talep etti.Dr. Ateşoğulları yazısında “Eserlerin ve ören yerlerinin açığa çıkarılmasında, teşhire uygun hale getirilmesinde ve sergilenmesinde büyük emeği geçen arkeologlar ve arkeoloji öğrencileri, müze ve ören yerlerine girişte müzekart uygulamasına tabi tutulmaktadır.
Bu konuyla ilgili olarak derneğimize çok sayıda şikayet iletilmektedir.
AZ OLAN BİLGİ YOK OLACAK
Öğrenciler açısından ele alındığında bilginin öncelikli olarak paylaşılması ve bu konudaki ilginin teşvik edilmesi gereken grubu oluşturdukları dikkate alınmalıdır. Çağdaş ülkelerde öğrencilerin müzelerde ders yapması teşvik edilirken, bizde zaten az olan ilginin daha da yok olmasını sağlayacak uygulamaları anlamak mümkün değildir. Müzelerde ders yapan üniversitelerin arkeoloji bölümü Öğretim Üyeleri ile öğrencilerden bilet ücreti alınması kabul edilemez.
30.03.2015

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir