“Sergi Salonlarında Deprem Risklerinin Azaltılması” konulu konferans gerçekleştirildi.

Topkapı Sarayı Müzesi uzmanlarından arkeolog/restoratör Serkan GEDÜK tarafından“Sergi Salonlarında Deprem Risklerinin Azaltılması” konulu konferans, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile ICOM Türkiye Milli Komitesi Başkanlığı’nın katkılarıyla Arkeologlar Derneği ve Müzeciler Derneğinin birlikte organize ettiği konferansa; başta Anadolu Medeniyetleri Müzesi uzmanları ve Ankara Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı Bölge Müdürlüğü elemanları olmak üzere çok sayıda izleyici katıldı.

İzleyicilerle interaktif bir şekilde gerçekleştirilen konferansın sonunda özetle aşağıdaki saptamalarda bulunuldu.

  • Müze koleksiyonlarını tehdit eden en önemli faktörlerden birisi deprem ve depremin yaratığı fiziksel hasarlardır.
  • Müzelerde depreme karşı önlemler alınmadığı takdirde zaman içerisinde kültürel mirasın özgünlüğünün kaybolması söz konusu olacaktır.
  • Müze koleksiyonlarında depreme karşı önleyici ve koruyucu önlemler alınarak zarara neden olan etkenlerin azaltılması ve böylelikle kültürel mirasın en az müdahale ile korunması mümkündür.
  • Müze teşhirinde eserlere yönelik deprem risklerinin azaltılması için yapılabilecek ilk uygulama uygun ve sağlam yüzeylere, eser devrilirken en çok hareket edecek yerlerinden uygun destek malzemeleriyle sabitlemektir.
  • Yapılan bu uygulamalar konunun uzmanlarınca gerçekleştirilmelidir.
  • Eserleri yanlış şekilde sabitlemek, önlemlerin etkisini azaltabileceği gibi tam tersi sonuçlar da yaratabilir.
  • Müzelerin teşhirinde ve depolarında yer alan eserlerin depremde zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alınması son derece önem taşımaktadır.
  • Ülkemizin deprem kuşağında yer alması nedeniyle yeni müze projelerinde deprem riskinin azami şekilde göz önünde bulundurularak planlamanın buna göre yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Derneğimizin Müzeciler Derneği ile birlikte organize ettiği konferansın, amacına ulaşması ve katılan izleyicilerde depremin riskleri konusunda farkındalık yaratılmış olması sizleri son derece mutlu etti.

DSC_5678 DSC_5684-001 DSC_5695-001 DSC_5696-001 DSC_5697 DSC_5701-001 DSC_5722 DSC_5733-001 DSC_5740 DSC_5742-001 DSC_5756 DSC_5759

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir