Vezneciler’de lahit kapakları bulundu

Vezneciler’deki alt geçitte iyileştirme çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait iki lahit kapağı çıkarıldı.

İSTANBUL (DHA) İSTANBUL – Üniversitesi ana kapısı önündeki Vezneciler Darülfünun alt geçidinin iyileştirme çalışmaları sırasında bulunan iki lahit kapağı İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan Arkeologlar Derneği’nden bir yetkili, “Önemli bir nekropol alanı, orada kazı yapılması gerekir” dedi.

Taşeron bir firma tarafından yapılan çalışma sırasında asfaltın yaklaşık 1 buçuk metre altında bulunan lahit kapakları hasar gördü. Görevli bir arkeologun olmadığı kazılar sırasına bulunan lahit kapağı İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne bildirildi. Müze görevlilerinin yerinde incelemelerinin ardından lahit kapakları bulunduğu yerden uzun uğraşlar sonrası çıkartılarak bir kamyonun kasasına yüklendi. Kapaklar İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürüldü.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Arkeologlar Derneği’nden bir yetkili, lahit kapaklarının bulunduğu yerin nekropol (mezarlık) alanı olduğunu, oradan birçok lahitin çıkmasının normal olduğunu belirterek, “Kazı yapılması gerekiyor. Bulunan lahitlerin İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürüldüğünü biliyoruz. İnşaat işleri taşerona verildiği için taşeron firmalar tarihi eser çıkınca ihbarda bulunmuyor. Bunlar kültür mirası, o bölgede kazı yapılması lazım” diye konuştu.

fft16_mf2378798 fft16_mf2378797 fft81_mf2378784

You may also like...