Arkeolog Dr. Şeniz Atik’ten, Bülent Turan’ın Kaz Dağları İddiasına Yanıt

BASIN BÜLTENİ  19.08.2019

 

“Kaz Dağları’nda madencilik yapılmasına izin veren hiçbir karara imza atmadım”

 

Arkeolog Dr. Şeniz Atik, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın, Kaz Dağları’ndaki maden alanının sit alanından çıkarılması ile ilgili olarak kendisini ve CHP’yi hedef alan suçlamalarının gerçek dışı olduğunu söyledi. Atik, “Kaz Dazları’nda madencilik yapılmasına izin veren hiçbir karara imza atmadım” dedi. AKP’li Bülent Turan, maden alanının 2000 yılında CHP’li Dr. Şeniz Atik ve Prof. Dr. İclal Sema Dinçer’in imzası ile sit alanından çıkarıldığını ileri sürmüştü.

 

KURUL KARARINDA ADI GEÇEN BÖLGENİN ARKEOLOJİK SİT ÖZELLİĞİ DEVAM EDİYOR

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın kamuoyu ile paylaştığı belgedeki sit alanı kararında yer alan bölge ile altın madeni alanının farklı olduğunu belirten Arkeolog Dr. Şeniz Atik şunları söyledi:

“İmzam olan kararın kapsadığı köyler, altın madeni çıkarılan Kirazlı bölgesine kuş uçuşu yaklaşık 40-50km uzaklıkta bulunmaktadır. Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı, Kalkım, Akçakoyun beldeleri, Aşağıçavuş, Yukarıçavuş, Oğlanalan, Örencik ve Vakıf köylerini içeriyor. Karar, bu bölgeyi I. Derece Doğal Sit Alanından çıkarıyor ama I. Derece Arkeolojik Sit Alanı statüsü devam ediyor. Çok güçlü, kapsamlı ve yaptırımcı olan bu koruma bölgede madencilik yapılmasını engelliyor” dedi.

 

Söz konusu kararın 2000 yılında alındığını belirten Atik şöyle devam etti: “Karar, sadece yukarıda belirtilen ve Kaz Dağları’nın ovalık alanları ile sınırlı; tarım ve hayvancılık yapılan birbirine çok yakın yerleşim birimlerini kapsamaktadır. Dolayısı ile bölge I. Derece Doğal Sit özelliğine sahip değildir. Uydu haritasında bu köylerin yer aldığı bölgenin düz bir arazi olduğu ve tarım yapıldığı açıkça izlenmektedir.

 

AKP’li Turan’ın iddialarının hiçbir dayanağı olmadığının altını çizen Atik, “Kanadalı Alamos Gold şirketinin Kirazlı Köyü ve Balaban Tepesi’nde altın madeni faaliyetlerine izin veren kararla, şahsımın imza attığı karar arasında hiçbir ilgi ve bağlantı bulunmamaktadır” diye konuştu.

 

“AKP’Lİ TURAN, KAMUOYUNU YANILTMAYA, GÜNDEMİ SAPTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

AKP’li Turan’ın açıklamalarının kamuoyunu yanıltmaya ve gündemi saptırmaya yönelik olduğunu söyleyen Atik açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Söz konusu tarihte CHP üyesi değil Kültür Bakanlığı çalışanı, yani 657 sayılı yasaya tabi devlet memuruydum. Resmi görevimin yanı sıra; 1998-2000 tarihleri arasında Bakanlığımızın görevlendirmesi ile Edirne Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım. 2002 seçimleri öncesinde yasal hakkımı kullanarak istifa ettim ve CHP’den milletvekili adayı oldum. Bu tarihe kadar CHP ile herhangi bir bağlantım olmadı. Dolayısıyla, Turan’ın 2000 yılında devlet memuru olarak imza attığım ve Kirazlı bölgesi ile ilgisi olmayan kararı, CHP’li kimliğimle ilişkilendirmesi gerçek dışıdır. 40 yılı aşan mesleki ve akademik kariyerimi itibarsızlaştırmaya yönelik bu yanlış ve çarpıtılmış haber hakkında hukuki sürecin başlatılmış olduğu, kamuoyunun bilgisine sunulur.”

 

EK:

  1. Edirne Kültür ve Tabiat Varlıkları 28.09.2000 gün ve 6342 sayılı Kararı.
  2. Konu edilen alanların Güncel Haritada konumlandırılmış durumu.

 

İletişim:                                 

E-posta: atikseniz@hotmail.com

Şeniz Atik Tel: 0533 231 36 92

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir