‘Müzeciler Tüm Müzelere Ücretsiz Girebilsin’

Müzeciler! Şehirlerimizi, kültürümüzü, kültürel mirasımızı ne kadar tanıyoruz?

Şehirlerimiz dedim zira “insan yaşadığı yere benzer”* Bu kadim şehrin ve Anadolu uygarlıklarının kültür mirası, bizi biz yapan unsurların başında geliyor.

Yediğimiz yemekte, seçtiğimiz giysilerde, bize ilham veren sanat eserlerinde bu mirasının izleri var. Yaşamımıza doğrudan etki eden, çoklukla farkında olmadığımız bu izlerin yanı sıra bizleri kültürel olarak esinleyen ve geçmişle bağlarımızı doğru bir şekilde kurmamıza olanak sağlayan müzelerimiz; geniş çerçevede kültür dediğimiz olgunun, detayında sanatın, tarihin, arkeoloji, dilbilim gibi bilim alanlarının, hatta matematiğin, geometrinin, tüm bunlarsız düşünülemeyecek olan, günümüzde her ürün ve objede iyisini-kötüsünü gördüğümüz tasarımın izlerinde bizleri esinlemiyor mu?

13

Bu beyin jimnastiği aslında şu sorunun cevabını aramak için: Müze geziyor muyuz? Ya da tersi: Neden gezmiyoruz?

Her eğitim düzeyinden, her sosyo-ekonomik sınıftan bireyin her müzeden alabileceği bir esin, öğrenebileceği pek çok bilgi var. Peki önümüzdeki en büyük engel ne? Tembellik mi? Öğrenmeyi tetikleyen merakın eksikilği mi? Temel eğitimdeki boşluklar mı? Müze giriş ücretleri mi?

Bunların hepsi değişen oranlarda etkili aslında. Ve yine değişen oranlarda etki edecek çözümler olası. Değinmek istediğim asıl konu, bu çember içinde müzecilerin müze gezememesi.

Bizler, yoğun çalışma tempomuz içinde; kazılarda ve raporlarında ter dökerken, sergi kurar-kaldırırken, depo sayarken, araştırma yaparken, sergileri tasarlarken, konservasyon yaparken, eğitim programları planlarken bırakalım müze gezmeyi kendi müzemizden çıkamıyoruz.

15

Fakat biz müzecillerin kendini mesleki olarak geliştirmesi herşeyden önce kendimize karşı sorumluluğumuz değil mi? Bu sorumluluğu karşılamaya bizler varız! Kültür ve Turizm Bakanlığı da, Müzeler İç Hizmet Yönetmeliği kapsamında listelenmiş ilgili maddeler uyarınca müzecilik mesleğini her ünvan ve düzeyde icra eden, gerek kamunun gerekse özel müzelerin çalışanlarının tüm müzelere ücretsiz girmesine olanak sağlayarak engellerden birini kaldırabilir. Bu konuda Arkeologlar Derneği’nin de sesine ses vermiş, çağrımızı, önerimizi genişletmiş, sesimizi duyurmuş olalım:

Müzeciler tüm müzelere ücretsiz girebilsin! Mesleki gelişimin önündeki engellerden biri kalksın!

MMKD adına

Canan Cürgen

Yönetim Kurulu Başkanı

*Mendilimde Kan Sesleri, Edip Cansever

Yazı: Türkiye’de Müzecilik Platformu

http://mmkd.org.tr/muzeciler-tum-muzelere-ucretsiz-girebilsin/

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir