Talancılara tepki yağıyor

Önceki gün Tekkeköy ilçesi Andyeri Köyü’nde bulunan ve tarihi yüz yıllarca geriye dayanan tarihi Andyeri Camii’nin defineciler tarafından talan edilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.

0_32

Samsun’un en eski yerleşkelerinden olan Tekkeköy ilçesinde, tarihi geçmişi 100 yıl öncesine dayanan Andyeri Köyü Camisi, define avcılarının para için yaptıkları kazıların kurbanı oldu. 1800’lü yıllarda Rumların yaşadığı dönemde kilise olarak kullanılan ve Müslümanların bölgeye yerleşmesiyle birlikte onarılarak camiye çevrilen tarihi yapı, adeta harabeye dönmüş durumda. Samsun’un çeşitli bölgelerinde hazine bulmak için birçok yeri kazarak alt üst eden define avcıları bu kez tarihi camide hazine olduğunu düşünerek önce caminin önünde hendek şeklinde bir kazı çalışması yaptı. Daha sonra hazinenin eskiden kilise olarak kullanılan caminin içerisinde olduğunu düşünen define avcıları, camiyi tamamen kullanılamaz hale getirerek vicdanları yaraladılar.

SAMSUN YENİDEN GÜNDEME GELDİ

Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden birisi olması itibariyle zaman zaman yapılan define kazılarıyla gündeme gelen Samsun, Tekkeköy’de hazine için talan edilen cami ile yeniden ülke gündemine oturdu. Ulusal basında da büyüyerek tepki toplayan haber Türk Arkeologlar Derneği’nin de gündeminde yerini aldı. BİRÇOK YERİ TALAN ETTİLER Samsun’un birçok ilçesinde kaçak kazılar yapan ve tarihi dokuyu harap eden defineciler daha önce de bir çok ilçede kazı yapmalarıyla gündeme gelmişlerdi. Önceki yıl Samsun’un İlkadım ilçesi Ataköy mahallesinde kazdıkları 3 metre derinliğindeki çukur semt sakinlerini hayrete düşürmüştü. Yine Samsun’un yüksek bölgelerindeki Kocadağ’da da birçok kazı yapan defineciler, doğal yaşama ve tarihi mirasa akıl almaz zararlar verdiler.

IMG_6623

ARKEOLOGLAR DERNEĞİ TEPKİLİ

Gazete Gerçek’e özel açıklamalarda bulunan Arkeologlar Derneği Başkanı Dr. Soner Ateşoğulları, “Bu vicdansızlığa inanın çok şey söylenebilir. Rumlar giderken altın gömmüşler mitolojisi gerçek dışıdır. Bunlara inanmasınlar. Bunlar yalandır. Bu bir hikayedir. Bulan da yok zaten. Her şeyden önemlisi aslında şu, daha önce Kilise olan bir yer camiye çevrilmiş ve dolayısıyla daha iyi korumalıyız. Bunu insanlarımız ve yerel halk korumalı. İhbar etmeliler. Hele ki camide kazı yapmak her şeyden önce günahtır. Yerel halk yabancı gördüğünde hemen jandarmayı aramalı, özellikle geceleri ses duyduklarında da aramalılar. Tarihimize biz sahip çıkmalıyız. Polis ve jandarma mutlaka önlem almalı ve cazalar caydırıcı olmalı. Cezaların artırılması lazım. Burada iş geliyor eğitime dayanıyor. Biz dernek olarak bu işin eğitimden geçtiğine inanıyoruz. Bunlar insanlığın ortak mirasıdır. Bu yüzden turizm ve milli eğitim bakanlığı iş birliğinde olmalı. Öğrencilere kültür mirası bilinci verilmeli. Özellikle önceden klişe sonradan cami olan yerler hep defineci talancıların hedefinde. Bu noktaları çok daha iyi korumalıyız” şeklinde konuştu.

‘YURT DIŞINDAN ESERLERİMİZİ GETİRME GAYRETİNDEYİZ’

Konu hakkında açıklamalarına devam eden Ateşoğulları, “Şu an Türkiye’nin gündeminde önceden kaçırılan eserlerimizi yurdumuza yeniden kazandırma gayreti var. Yurtdışından eserlerimizi getirmeye çalışırken öteki taraftan bunları daha iyi korumalıyız. Biz kendi içimizde bunları koruyamazsak kendi kaçırılan eserlerimizi nasıl koruyacağız. Yabancı ülkeler bu konuda bizi sert eleştiri yağmuruna tutarlar. Buna meydan vermemek gerekir. Biz dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Haber: Serhat TÜRK

https://www.gercekbizde.com/yerel/talancilara-tepki-yagiyor-h114998.html

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir