Rehberler Odası ve Arkeologlar’dan TRT’ye tepki

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası ve Arkeologlar, TRT Belgesel kanalında yayınlanan ve Göbeklitepe’yi anlatan “Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” belgeseline tepki gösterdi.

ŞANLIURFA – Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası ve Arkeologlar, TRT Belgesel kanalında yayınlanan ve Göbeklitepe’yi anlatan “Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” belgeseline tepki gösterdi.

Şanlıurfa’nın Örencik köyü yakınlarında ortaya çıkarılan dünyanın en önemli arkeolojik buluntularından Göbekli Tepe’yi Hz. İbrahim ve onun kırdığı putlar ile ilişkilendiren “Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” geçtiğimiz günlerde yoğun tepki üzerinde kaldırılmıştı. Arkeologların tarih tutarsızlıkları sebebiyle eleştirdikleri belgeselde, Göbekli Tepedeki tapınağın en önemli dikilitaşlarından; üzerinde tilki betiminin bulunduğu T biçimli dikilitaşın kırılışının canlandırılmasının ‘bir hedef gösterme’ olduğu ve ‘Göbekli tepeyi zor duruma düşürebileceği’ eleştirileri getirilmişti.

rehberler-odasi-ve-arkeologlardan-trtye-tepki-53324

Göbeklitepe’de buluştular

Bugün Göbeklitepe’de buluşan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası Yönetimi ve Arkeologlar, TRT Belgesel kanalında yayınlanan “Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” belgeseline tepki gösterdi.Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban,yaptığı açıklamada, ”Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası olarak birkaç gün önce TRT’de yayınlanan Göbeklitepe belgeselinde talihsiz bir ifade kullanılmıştır. TRT yönetimi bu hatasını kabul edip belgeseli yayından kaldırdı, kendilerine teşekkür ediyorum. Belgeseli çekenlere yönelik olarak da Göbeklitepe, insanlık tarihinin gözbebeğidir. Bilimsel ve arkeolojik bulgulara göre dünyanın ilk mabedidir. Hiçbir zaman burası ‘put merkezi’ olmadı. Göbeklitepe, insanlık tarihinin gözbebeğidir. Belgesel çalışması yapılacağı zamanda İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nden, uzman arkeologlardan bir bilgi alınabilirdi. Çok yanlış ve kastı aşan ifadeler kullanıldı. Bazı mihraklara hedef gösterme durumu da olabilir” dedi.

3db35d4ac78d463c3dc88692611ff471

 

Belgeselin kaldırılması sevindiricidir

Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Mehmet Önal ise, ”Suların, ateşin ve taşların imparatorluğu adlı belgeselde Göbeklitepe’nin hedef gösterilmesi, T biçimli dikili taşların baltalarla parçalanmış halde görüntülerinin ekranlara, Türkiye ve uluslararası kesimlere yansıtılmış olması bizleri derinden üzmüştür. Böyle kültür abidesinin olduğu bir yerin taşlarının parçalanmış görüntüleri yaklaşık bir hafta sonra TRT’den gelen açıklamada anılan belgeselin yayından kaldırılmış olması da bizleri sevindirmiştir.

Önce üzüntü, ardından yerini sevince bırakmıştır. Göbeklitepe’nin öneminden bahsetmeye gerek yok. İnsanlık tarihinde bilinen ilk anıtsal tapınak, heykeller, kabartmalar ve bu tür eserlerin yapıldığı, olduğu yerdir. İlk mimarinin burada biçimlendiği yerdir. İnsanlık düşünce sisteminde baba erkil yapının burada oluştuğu, ruhban sınıfının tapınak ve ibadet yerleri ile ilgili oluştuğu yer. Din ve dinlerin atası sayılan 7700 yıl sonra yaşamış olan Hz. İbrahim ile ilişkilendirilip T biçimli anıtsal sitelleri, burada yapılan eserleri parçaladığı gibi yanlış algı yaratılması hiçbir medya tarafından bu şekilde yapılmaması gerekiyordu. Kendi vergilerimizle, devletimizin bütçesiyle belgeselleri ve bizim de hazırlanmasında katkımızın olduğu yaşanan sonuçtan dolayı bizi daha da üzmektedir. Geri adım atılıp ve özür niteliğinde belgeselin de kaldırılması da hepimizi de sevindirmiştir. Göbeklitepe’nin Hz. İbrahim döneminde olmadığı, Göbeklitepe’deki heykelleri parçalamadığı, tahrip etmediği aynı anda ordaki anlatımla birlikte bir sahne geliyor. Bir baltayla gölge ve sıçrayan bir tilkinin olduğu, kabartmalı T biçimde dikili taşı baltayla parçalanıyor. Yakın çekimlerle gösteriliyor. Bu durum Göbeklitepe eserlerinin hedef gösterilmesidir” ifadelerini kullandı.

Haber: (RUHA AJANS)

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir