Arkeologlar Derneği’nden Defineci Haberine Tepki!

HABERTÜRK GAZETESİ’NE

 

Sayın yetkili;

Gazetenizin web sayfasında yer alan “Muğla’da bulundu! Değeri 500 trilyon dolar!” başlıklı haberde; Muğla’nın Milas ilçesinde emlakçılık yapan Tuncer Rıfat Barın, Truva Krallığı’na ait 3 bin 200 yıl toprak altında kalmış 10 bin yıllık hazinenin bulunduğunu öne sürmektedir! Üzülerek belirtmek isteriz ki haberde yer verilen bilgiler tamamen hayal ürünü, bilimsel gerçeklerle bağdaşmayan, halkımızı yanlış yönlendirecek ve defineciliği teşvik edecek ifadelerle dolu. İhlas Haber Ajansı’nın haberleştirdiği ve gazeteniz web sayfası ile diğer basın yayın organlarında yer alan haber, ne yazık ki biz arkeologların dahi anlayamayacağı, düzmece kurgulardan ve hikayelerden oluşan bilgiler içermektedir. Hiçbir haber değeri olmayan bu tür haberlerle halkımızın gündemi meşgul edilmemeli ve bilgi kirliliği yaratılmamalıdır. Maalesef bu tür haberler, ülkemizin kültür varlıkları için büyük bir tehdit oluşturan kaçak kazıları teşvik etmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Arkeologlar Derneği olarak beklentimiz, medyanın bu tür haberleri yaparken ülkemizin kültürel emanetinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemini göz önünde bulundurmasıdır.

Bu nedenle ne bilimsellikle ne de gazetecilik etiği ile bağdaşmayan bu haberi, en kısa sürede web sayfanızdan kaldırmanızı talep ederiz.

Saygılarımızla.

 

Dr. Soner ATEŞOĞULLARI

Genel Başkan

 

HABERTÜRK Gazetesinin haberine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://m.haberturk.com/gundem/haber/1310000-muglada-10-bin-yillik-hazine-bulundu

 

IMG_8078

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir