Afyonkarahisar Müzesi Arkeoloğu Sayın Ahmet İLASLI’nın teşekkür mesajı

Davetimiz üzerine Derneğimizin Kuruluşunun 40. Yıldönümünü kutlama yemeğine katılan Afyonkarahisar Müzesi Arkeologu Sayın Ahmet İLASLI’nın teşekkür mesajını sizlerle paylaşıyoruz.

Sayın Dr. Soner ATEŞOĞULLARI
Arkeologlar Derneği Genel Başkanı

Derneğimizin 40.yılı nedeniyle çağırmış olduğunuz davete müdürüm Mevlut ÜYÜMEZ ile birlikte katıldım. Bana büyüklerimle ve arkadaşlarımla birlikte olma mutluluğunu yaşattığınız için, başta size olmak üzere, derneğimizin tüm çalışma arkadaşlarına samimi duygularımla ve tüm içtenliğimle teşekkürlerimi sunarım.

DSC_1933

Cumhuriyet coşkusuyla ilk kurulan müzelerden olan ve 1928 yılında temeli atılan, bölge müzesi konumundaki müzemizde, üniversiteye başladığım 1970 yılından ve müzede göreve başladığım 1978 yılından bu yana, yaklaşık 46 yıldır görev yapmaktayım, yakında yaştan dolayı emekli olacağım.

Eskişehir, Kütahya, Uşak, Burdur ve Isparta illerini yaya, eşek ve atla, kağnı ve yaylı arabayla gezerek eser toplamış ve iki ciltlik Afyon İli Tarihi kitabını çıkarmış ilk müdür Süleyman GÖNÇER’den feyz almış ve ikinci cildinin düzenleyicisi olmuş; müzemizin çağdaş konuma getirilmesi için büyük çaba göstermiş, Lisede Sanat Tarihi öğretmenim ve daha donra kendisiyle meslektaş olmaktan gurur duyduğum arkeolog müze müdürü Hasan Tahsin UÇANKUŞ ilk esin kaynağım olmuş; beyefendi ve bürokrat kimliği Mehmet YILMAZ ile, arkeolog Ali ÖNCE ve arkeolog ablam Saadet ÖZGÜNDÜZ’den üniversite öğrencilik yıllarımda ilk müzecilik eğitimi, bitiminden sonra da ilk müzecilik deneyimlerimi almış; 1978 yılında başladığım müzemizde yine hanımefendi kimliğiyle Saadet ÖZGÜNDÜZ ile, pire, uçan pirzola ve aspirin gibi, kişilerle kurduğu ilişkiler sonucu, çalışmalarına, hareketlerine ve çabalarına göre lakaplandırılmış olan ve gerçekten pirzola gibi zayıf olmasına rağmen pire gibi sıçrayarak ve uçarcasına çalışan, herkesin derdine aspirin gibi derman olan müdürüm arkeolog abim Ahmet TOPBAŞ’dan mesleki bilgi, çalışma azmi ve insanlığı öğrenmiş bir kişi olarak; bunların gerçekleştirmiş olduğu saygın konumdaki Afyon Müzesi Ekolünün son temsilcisi olmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim. Hepsini saygıyla anar, aramızdan ayrılmış olanların mekanı cennet olmuştur inşallah. Yaşayanlara sağlıklı uzun ömür dilerim.

Bugün birkaç taş, toprak, çanak, çömlek parçası ile küçümsensek de, bazen de parasal olarak trilyon eder ifadelere ulaşan eserlerle de önemsendiğimiz ortamda çalışanlar olarak, yaklaşık 150 yıllık bir kurumun çalışanlarıyız. Bu nedenle bizlere bu yolu açmış Ahmet Fethi Bey ve Osman Hamdi Bey olmak üzere; uzmanlaşma ve çağdaşlaşma yolunda önderimiz olmuş, bu amaçla okullar açılmasını gerçekleştirmiş, yabancılarla eş değerde uzmanlaşmamızı sağlamış Mustafa Kemal ATATÜRK’e; yetişmemiz için büyük çabalarla uğraşı vermiş, bizlere öncü olmuş büyüklerimize saygılarımı sunar, aramızdan ayrılmış bulunanları rahmetle anarım, umarım son yerleri cennet olmuştur.

Onların kıvılcımları giderek ateş olmuş, bizleri tutuşturmuştur. Olimpos kutsal ateşi gibi, sonsuza dek yaşatılması dileğimle, tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Bu ateşle tutuşmuş, sönmek üzere olan bir arkeologdan tüm arkeologlara duyurulması ricasıyla, selamlar.

Afyonkarahisar Müzesi Arkeoloğu Ahmet İLASLI

http://arkeologlardernegi.org/4613/arkeologlar-dernegi-kurulusunun-40-yildonumu-kutladi/

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir