Olba Kazılarında Mozaik Bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleri ile Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Emel ERTEN başkanlığındaki, bir ekip tarafından kazı çalışmaları gerçekleştirilen Mersin İli, Silifke İlçesi, Olba Antik Kenti’nde yapılan 2015 dönemi kazıları sırasında Roma dönemine ait  mozaik bulundu.

Mozaikler Silifke Müze Müdürlüğü bahçesinde koruma altına alındı.
Yapımında kullanılan tessera büyüklükleri 1 cm.’den az olduğu için son derece ince ve özenli bir yapı gösteren ve yaklaşık 35 metrekare büyüklüğündeki mozaik; çok sayıda renkli taş ve cam tessera sayesinde renkli, ince ve gösterişli bir görüntü barındırıyor.
İki farklı pano ve bunları birbirinden ayıran baklava dilimi motiflerinden oluşan mozaiğin panolarından birinde, geometrik bezemeler arasında birer kadın ve ortada bir erkek olmak üzere toplam üç portre yer alırken, portrelerin Yunanca yazıtlar uyarınca, Tryphe, Bios ve Lucia (?) olarak tanımlandığı ve yaşamı, lüksü sembolize ettikleri belirtiliyor. Diğer panoda ise, beş tabloda kanatlı ve pelerinli melek  tasviri görülüyor.
İlk belirlemelere göre M.S. 2. yüzyıl sonları ile 3. yüzyılın ilk yarısı arasındaki döneme tarihlenen mozaik ile ilgili restorasyon ve konservasyon çalışmaları ile bilimsel çalışmalara ise devam ediliyor.

136279,olba02 136280,olba03 136281,olba04

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir