DERNEĞİMİZİN GİRİŞİMLERİ İLE ARKEOLOGLARIN EK GÖSTERGESİNİN 3600 OLMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Derneğimizin girişimleriyle CHP Ankara Milletvekili Aylin NAZLIAKA tarafından arkeologların ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi için Meclis Başkanlığına Kanun Teklifi verildi.

Sayın Aylin NAZLIAKA’ya arkeologların özlük sorunlarına göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Aylin NAZLIAKA’nın vermiş olduğu Kanun Teklifinin yasalaşması durumunda arkeologların yaklaşık 30 yıldır süregelen mağduriyeti giderilmiş olacak.

Kanun teklifi Teknik Hizmetler Sınıfına tabi Arkeolog kadrosunda görev yapanların ek göstergesinin, Mühendis ve Mimarlar gibi 3600 ek gösterge seviyesine yükseltilmesini amaçlıyor.

 

Kanun Teklifi 

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/07/1965 tarihli 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “II- Teknik Hizmetler Sınıfı” bölümünün (a) bendinde yer alan “Yüksek Mimar ve Mimar” ibaresinde sonra gelmek üzere “, Arkeolog” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

KANUN TEKLİFİNİ İNDİREBİLİRSİNİZ

 

resim-1

 

 

resim-2

Kanun Teklifinin Gerekçe bölümünde arkeologların istihdam sorununa da yer verildi.

Medeniyetlere beşiklik eden ülkemiz zengin bir tarih ve kültür mirasına sahiptir. Buna karşın arkeoloji mesleği gereken değeri görememektedir. Büyük idealler ile bu mesleği seçenlerin büyük çoğunluğu mezuniyet sonrasında mesleğiyle ilgili iş bulamamakta, mesleğe ilişkin bütün umutlarını kaybetmektedir. Arkeologlar Derneği’nin verilerine göre ülkemizde yaklaşık 12 bin kadar işsiz arkeolog bulunmaktadır. Arkeologlara mesleklerini yapabilecekleri yeni çalışma alanları açılması gerekmektedir. Arkeologlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve üniversiteler dışında da iş bulabilmelidir. Devlet en kısa sürede buna bir çözüm bulmalıdır. Ya bu kadar üniversite açıp öğrenci mezun etmemeli ya da mezun olan bu öğrencilere yeterli iş olanağı yaratmanın yolunu bulmalıdır.

AnkaraNazliaka-018

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir