Diren Myrleia Yanındayız!

BURSA’nın Mudanya İlçesi’nde, üzerine alışveriş merkezi yapılması kararı 2’nci İdare Mahkemesi’nce iptal edilen Myrleia Antik Kenti’nin korunması için yapılan toplantıya Belediye Başkanı CHP Hayri Türkyılmaz da destek verdi. Myrleia Antik Kent Platformu üyelerinin düzenlediği toplantıya katılan Türkyılmaz, bu konuda suç işleyen ve yanlış yapanlar hakkında yasal yollara başvuracaklarını söyleyerek, “Myrleia yaşam alanı ve müze olarak geleceğe kazandırdığımız gün daha büyük bir mutluluk yaşayacağız” dedi.
Bursa 1’inci İdare Mahkemesi, Myrleia antik kentini imara açan ve 2 bin 700 yıllık tarihi kent kalıntılarının alışveriş merkezinin bodrum katında cam çerçeve içinde sergilenmesine izin veren Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararını iptal etti. Mahkeme kararının uygulanmasını isteyen Myrleia Antik Kent Platformu’nun AVM önünde düzenlediği basın açıklamasına Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve belediye meclisi üyeleri de katıldı.

Platform adına açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Avukat Aslı Evke Yetkin, yıllardır tarihi korumak ve ranta kurban etmemek adına sürdürdükleri haklı mücadelelerinin hukuksal açıdan da başarıya ulaştığını bildirerek, ““Şimdi talebimizi daha güçlü haykırıyoruz. Derhal mahkeme kararı doğrultusunda adımlar atılmalıdır” dedi.

Myrleia Antik Kenti’nin korunması ve açığa çıkarılması adına sürdürdükleri kararlı mücadelenin devam edeceğinin altını çizen Yetkin, “Alan önce birinci derece arkeolojik sit alanı içerisine alınmalı ve hukuksuz olan AVM derhal buradan kaldırılmalıdır. Daha sonra gerekli kazı çalışmaları ile antik kent gün yüzüne çıkarılmalıdır” dedi.

‘ALINAN KARARI SAHİPLENİYORUZ’

Platforma destek veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da, alınan karardan dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Bundan sonraki süreçte belediye olarak üzerlerine düşen görevi eksiksiz olarak yerine getireceklerini belirten Belediye Başkanı Türkyılmaz, “Geçmiş ile ilgili bu konuda suç işleyen ve yanlış yapanlar hakkında gerekli yasal yollara başvuracağız. Mudanya Belediyesi ve bir platform üyesi olarak alınan bu kararı destekliyor ve sahipleniyoruz. Bizim projelerimiz içerisinde de önemli bir yer alan Myrleia Yaşam Alanı ve müze olarak geleceğe kazandırdığımız gün daha büyük bir mutluluk yaşayacağız. Bu süreçte destek veren tüm oda ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Tarık ARSLAN/MUDANYA (Bursa), (DHA)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir