KÜLTÜR VARLIKLARIMIZIN TAHRİBATINA KARŞI DUYARLILIĞI, TED İSTANBUL KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ YEŞERTİYOR…

“KÜLTÜREL EMANETLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM” ADLI SERGİ AÇILDI…

r1

1998 yılında İstanbul Acarkent’te eğitim faaliyetlerine başlayan TED İstanbul Koleji Orta ve Lise bölümleri öğrenci ve öğretmenlerinin, 2 yıldır sürdürdükleri “Kültür Varlıklarını Koruma Projesi” ilk ürününü vererek, 2 Haziran 2017 Cuma günü, okul içerisinde açılan “Kültürel Emanetlerimize Sahip Çıkalım” konulu bir sergiyle yaşama geçti.

r2

İstanbul’da, çeşitli dönemlere ait ve yoğun tahribata uğramış 5 yapının/alanın (Bukoleon Sarayı, Tarihi Yedikule Bostanları, Zeyrek Mahallesi, Thedosius Forumu ve Süheyl Bey Camii) arazide gözlem ve fotoğraflarla belgelenmesi, rapor tutulması ile oluşturulan sergi içeriği, önümüzdeki yıl, okulun diğer öğrencilerine ve kamuya açık bir yayına dönüştürülecek.

r3

 Sergide yeralan her panoda o yapının/alanın tarihi konusunda bilgi, arazide tutulan raporlar, orijinal durumuna ait görseller ve çizimler ile öğrencilerin yapılara giderek çektikleri günümüze ait fotoğraflar yer almaktadır.

r4

Ayrca panolarda, kültürel varlıkların korunması bilincini geliştirmek için çeşitli ilginç sloganlar ve pano başlıkları da kullanılmıştır. Bu sloganlardan ve pano başlıklarından bazıları şunlardır:

r5

“Kaydetmezsen kaybedersin”

“Miras değil, emanet!”

“Tahribat nedeniyle verdiğimiz rahatsızlık nedeniyle özür dilemeyiz!

“Kentini kaydet, kendini kaybetme”

“Nesilden nesile, yaşasın dün!”

“Eski değil, Eşsiz”

“Dikkat! Tarihi eser çıkabilir!”

r6

Sergi açılışı süresince öğrenciler konuklara, ziyaret edip belgeledikleri yapılar/alanlar hakkında bilgiler vermiş, çalışmayı bundan sonraki yıllarda yayarak geliştireceklerini, kültürel varlıkların yok olmasına karşı duyarlılığın artırılacağını belirtmişlerdir.

r7

TED Orta ve Lise bölümünde bu projede çalışan öğrenci ve öğretmenlere Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri – TAY Projesi de destek vermektedir.

TAY Haber, 3.6.2017

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir